понеделник, 6 април 2015 г.

Софт и хард суб. Каква е разликата?!

Добре дошли аниме машинки! Днес ще обясня основни и базисни разлики между софт субтитрите и хард субтитри и кое от двете е по-масово.

Софт суб - най-просто казано това е чистият "сорс" на субтитрите или така наречения суров материал (с ефекти или без). Софт субтитрите са достъпни за абсолютно всеки фенсубър, преводач, зрител, стига да има малко време да си ги извади или вгради сам. Отнема не повече от 10 секунди. Софт суба е масово разпространен и за да се ползва или вгради не се изискват почти никакви усилия, или знания. Съхраняват се много лесно, тъй като са си в чист вид и не са никак големи. Голям минус на софт суба е, че ако има ефекти, караокета и/или тайп сет и не се добавят шрифтовете, прилагани към суба, субтитрите могат да крашват, да се появи някакъв неприятен ефект, който може да Ви подразни и въпреки готиното филмче, аниме да дадете директно изход и да избягате в Камбоджа, където няма субтитри! :)

Хард суб - най-просто казано това са вградени вътре в самото видео субтитри. Хард суба е много по-тегав суб, отколкото софт суба, използва се все по-рядко, защото за да правиш хард суб се нуждаеш от мощен компютър като минимум 4 ядра процесор и поне 4 гигабайта рам (нямат хората средства да си закупят такава машина или нямат познанията, нужни за него).

Хард суба не може да се прави, от който и да е и се искат сериозни познания, дори бих го нарекъл цяла наука. Като слушам нашия енкодер как влиза във филма и всичко живо го гледа като индианец, а човекът си се занимава сериозно от много години и пак не го знае на 100%, отвлякох се малко.

Хард суба се съхранява трудно, но пък е много по-читав от софта. Може да се добавят ефекти, да върви гладно на почти всеки компютър и плеър, но вече веднъж вграден - няма вадене, докато софт суба може.

Хубавото на хард суба е, че няма начин как някой да си го извади и да го представи за свой труд, което е наистина обидно, ако стане и кара преводача да позеленее от яд или да седне и да псува по форумите. :)

Общо взето със свои думи това представляват плюсовете и минусите на двата вида субтитри.

Въпроси и отговори!

Кои да ползвам, ако сега започвам с преводите?

Най-лесно за начинаещите е да карат на софт субтитри.

Ти какви използваш и защо?

Аз не съм против да ползвам и двата, но предимно използвам хард, защото когато правя субтитри има караокета, ефекти и ако се скапе нещо, никой няма да остане доволен.



Няма коментари:

Публикуване на коментар